Historicky najlepší Slováci na buly v NHL: Prvé miesto nás poriadne prekvapilo!

Slovensko sa vždy mohlo pýšiť veľkým počtom talentovaných krídelníkov, s pozíciou centra to bolo niekedy horšie. Viete, ktorí Slováci si v kariére na buly v NHL viedli najlepšie? Nielen prvé miesto poriadne prekvapí.

Na webe Quant Hockey si možno dohľadať všetky rôzne štatistiky (nielen) slovenských hráčov. My sme sa dnes zamerali na historickú úspešnosť našich reprezentantov na buly v NHL.

Pozor, dôležitým ukazovateľom je aj počet vhadzovaní za kariéru. Hneď štyria Slováci (Mezei, Sekeráš, Cisár a Malec) majú totiž 100% úspešnosť, ale ani jeden z nich neabsolvoval viac ako tri vhadzovania za celú kariéru v profilige.

Zo slovenských hráčov, ktorí na buly chodili pravidelne, vyčnieva najmä trojica skúsených útočníkov. Na treťom mieste je Michal Handzuš s úspešnosťou 51%. Niekdajší hráč St. Louis, Philadelphie, Phoenixu, Chicaga či Los Angeles vyhral v kariére 7725 vhadzovaní, v 7421 prípadoch na buly prehral.

handzus

Na druhom mieste je skúsený slovenský center Jozef Stümpel, ktorý obliekal postupne dresy Bostonu Bruins, Los Angeles Kings a Floridy Panthers. Legendárna dvojička Žiga Pálffyho má za kariéru úspešnosť na buly v NHL 51,48%. Celkovo 6304 vhadzovaní vyhral, ďalších 5942 prehral.

stumpel

Zo Slovákov najlepší na buly v NHL Šatan

Prvé miesto poriadne prekvapilo aj nás pri písaní tohto článku. Zo slovenských hráčov, ktorí absolvovali aspoň 50 vhadzovaní za kariéru, je totiž najlepší Miroslav Šatan. Niekdajší kanonier Edmontonu, Buffala, New Yorku Islanders, či Pittsburghu alebo Bostonu, má úspešnosť 52,06%. V 341 prípadoch odchádzal z buly ako víťaz, 314x ako porazený.

satan

Za zmienku určite ešte stojí, že aktuálne má až 20 Slovákov kariérnu úspešnosť na buly v NHL 50% a viac. Naposledy sa do elitnej spoločnosti dostal talentovaný Pavol Regenda, ktorý v uplynulej sezóne v drese Anaheimu absolvoval dvakrát buly a jedno z nich vyhral.

Spolu s ním do prvej dvadsiatky najlepších Slovákov na buly v NHL prenikol aj Juraj Slafkovský. Jednotka draftu 2022 zaznamenala vo svojej nováčikovskej sezóne 10 vhadzovaní. V piatich prípadoch vyhral a rovnako v piatich prehral.

buly v NHL

Zdroj|Foto: Quanthockey.com, Facebook