Video: Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj pred finále MS vo futbale predniesol reč o mieri

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa síce oficiálne na obraz pred finále futbalových MS 2022 nedostal, aj keď o to žiadal FIFA, mnoho svetových televízií však jeho prejav zaradilo do vysielania. FIFA jeho žiadosť podľa CNN zamietla.
Zelenskyj v príhovore povedal:

„Tieto majstrovstvá svetu znovu ukázali, že rôzne krajiny a národy môžu rozhodnúť o tom, kto je najsilnejší, v spravodlivej hre a nie v hre s ohňom. Ponúkame svetu mierový plán. Je to úplne spravodlivé. Ponúkame ho, pretože vo vojne nie sú šampióni a nemôže nastať ani remíza. Oznamujem preto iniciatívu pre usporiadanie svetového summitu o mierovom pláne – už túto zimu. Cieľom tohto summitu bude zjednotiť všetky krajiny sveta ohľadom myšlienky svetového mieru!“

„Štadióny ostanú po zápase prázdne a po vojne ostávajú prázdne mestá… Pozrime si spolu finále a koniec vojny,“ zakončil Zelenskyj.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak na sociálnej sieti Twitter uviedol, že FIFA „ukázala, že dostatočne nerozumie katastrofe, do ktorej Rusko svet ženie tým, že začalo vojnu na Ukrajine“.